Kommentarer på Sverige duger gott


Lycklig löpare längs Dalalven.

Härliga Sverige, rena Sverige! Det första som slar mig är hur rent det är längs vara landsvägar. Och vad mycket sjöar det finns här. Konstigt att man maste resa bort for att uppskatta  sitt eget land.

Det är nagra tankar som far runt i huvudet där jag springer längs Dalalven. Jag känner den underbara doften av trä och kada fran ett skogshygge, jag hör bruset fran forsarna, annars ar här helt stilla, knappt en bil pa landsvägen. Jag ar lycklig, solen steker i ansikltet, min tröja blir blöt och snart vantar lunch pa Laxön i Alvkarleby. Jag blir nog röd i ansiktet framat kvällen.

Jag och min bror Jan ar ute pa ett litet äventyr; vi ska pa tva dagar ta oss de 12 milen fran Gävle till Uppsala, jag springandes och Jan pa rullskridskor med babyjogger och var packning.

Det gar lätt for mig idag medan Jan har det lite tyngre. I slakmotorna springer jag till och med om honom men i nerförsbackarna och pa slätmark är jag chanslos.

Tänk, ett sadant här löp har faktiskt manga likheter med mitt coast to coast i USA. Jag lägger upp det pa ungefär samma sätt, jag ar turisten, stannar till sa fort det dyker upp nagot intressant längs vagen, fotograferar flitigt och tar det ganska lugnt.

De cirka sex milen till Tierp dar övernattning sker pa Gästis invid stationen avverkas utan större besvär. Det överraskar mig lite, jag trodde jag var mera sliten efter USA-äventyret. Tierp har likheter med manga  av de halor jag sag i USA. Pa den gigantiska kinesrestaurangen är vi de enda gästerna. Nattlivet ar inte särskilt livligt och mycket av aktiviterna verkar kretsa kring korvmojen i stan.

När Upptaget kor förbi skakar Gästis. Sa var det ocksa pa flera motell over there. Internet  fungerar inte - askan slog ner i antennen i förra veckan. Det känns ocksa bekant.  Sa internet far jag forsöka plocka upp ute pa stan i natt.

Förväntansfulla vikingar infor starten i Gävle. Sex mil landsväg väntar oss fram till Tierp.

Morgondagen ar högst osäker. Det verkar bli mycket regn sa det tva svenska vikingarna tar kanske taget hem fran Tierp pa tisdag morgon, Jan till Gävle och jag till Stockholm. Fast det vore val lite snöpligt nar man klarat betydligt värre väder pa bortaplan.

Keep on running!

(ursäkta for bristen pa prickar over vissa bokstver)




Kändes denna post intressant och värd att kommentera går det bra här

#1 Jan Suneson - 2010-08-24 10:28:32

Klockan är lite efter 10 på tisdag förmiddag och jag har just kommit hem med Upptåget från Tierp. Det var svåra övervägande i morse vid frukostbordet på Gästis . Spöregn, uppehåll, regn och åter spöregn, fortsätta, vänta, avbryta i Månkabo och buss till Tierp eller Uppsala. Jag valde tillsist att avbryta. Rulla i väta är ingen höjdare och kommer det in vatten i lagren så är det ett helvete. Björn valde att fortsätta mot Uppsala och intar nog just nu en korv i Månkabo. Jag tror att han fortsätter till Pizzan i Björklinge och sedan tar bussen till Uppsala.
Håller annars med Björn. Sverige är fantastiskt (när det är bra väder). Pröva själv sträckan Gävle ? Tierp är verkligen sevärd och Björn och jag kommer säkert att göra ett nytt försök. Kanske en tredagare till Stockholm.

#2 Marcus - 2010-08-24 22:22:11

Vädret var verkligen inte kul idag så jag förstår att det inte kan ha varit ett lätt val att fortsätta. Låter som en perfekt avslutning att ta en pizza i Björklinge (mina gamla hemtrakter!) Den sista biten på gamla E4 mot uppsala kan man verkligen vara utan om det regnar! Du har inget du behöver bevisa efter äventyret i USA!


Kommentarer är inaktiverade för så gamla inlägg