Råkallt men också råstark. I veckan barmarkslöpning i Italien och idag islöpning i Stockholm.
Norrviken blev en fin skalp. Idag sprang jag igen på Brunnsviken-Edsviken-Norrviken men den här gången klämde jag hela Norrviken och blev förvånad när GPS:n lästes av; 31 kilometer.
Det kändes som det var rätt länge sedan jag sprang ett så här långt träningspass. Därför blev jag glatt överraskad att distansen klarades utan några som helst problem. Visst det gick lusigt (totaltid ca 3.30) men då ingick ett fikastopp på kanske en kvart. Hemska tanke, jag håller väl inte på att bli någon långsam ultralöpare? Det är ändå på maraton och halvmaraton jag vill göra resultaten.
I förra veckan blev det bara halva Norrviken eftersom jag vek av vid Rotebro. Sedan dess har jag gått och funderat på om det där inte var lite "fuskigt". Så när Rotebro idag passerades på lätta ben fanns inte en tanke på att bryta där, nu var det pendeltågstationen i Upplands Väsby som gällde. Kommentaren från kvinnan i biljettluckan:
-Nu har du fått ditt i kväll.
Undra vad hon menade med det?
Keep on running!
#1 Jakob - 2010-02-02 20:07:23
Låter häftigt! Sprang du alltså på isen? Med broddar eller utan?
Kommentarer är inaktiverade för så gamla inlägg