Kommentarer på Inga probem tävla i minus 20


Vilken underbar vinterdag i Gävle. Att tävla i minus 20 grader var inga som helst problem. I bakgrunden Hemlingby Löparklubbs fina stuga.

Att få en skidstav mitt i skrevet under en löpartävling och dessutom springa i 20-graders kyla låter inget vidare. Sällan har Bore Cup gjort bättre skäl för namnet.

Arrangören Hemlingby LK hade förvarnat om att tävlingen kunde ställas in vid minus 17 grader. När vi hämtade ut nummerlapparna var temperaturen nere på minus 20-21 . . .

Inställt? Nej, inte alls och det var nog ett klokt beslut att släppa iväg 67 "galningar" som inget hellre ville än att springa Bore Cups andra deltävling denna smällkalla lördag. Jag hörde ingen klaga på kylan efteråt och eftersom det var så kallt fick de flesta bra fäste. Det lär visst bara ha hänt en gång i Bore Cups historia att tävlingen ställts in på grund av kyla och det var på 80-talet. Till skillnad från skidtävlingar finns det inga regler för när en löpartävling bör ställas in, berättade en av funktionärerna.

Vi sprang alla 7,5 km och mina gjordes på 32 minuter, kanonerna sprang på 25. Det innebar en fjärdeplats igen i M60. Jag har blivit mycket långsammare det senaste året men jag var ändå nöjd och det kändes ganska lätt idag. Fast det kunde ha slutat riktigt illa. Bara någon kilometer efter start fick vi möte på cykelbanan med ett par där mannen bar skidor och stavar i handen. Löparen framför mig stötte till honom och stavarna fladdrade ut. Jag fick ena stavens handtag mitt i skrevet men dessbättre gjorde det inte ont. Jag hade nämligen virat in hela härligehten i en handduk för att klara kylan!

Veteranlöparna dominerar i Bore Cup varför 10-årige William Måhl från Vallentuna FK, här med pappa Stefan, utgjorde ett piggt inslag. De 7,5 kilometrarna var den längsta distans William någonsin sprungit. Och tiden var utmärkta 35 minuter.

Om du inte sprungit Bore förr tycker jag du ska pröva på. Det är en härlig stämning, alla känner alla, väldigt många duktiga löpare är med i denna anrika cup som arrangeras av fyra löparklubbar i Uppland och Gästrikland. Själv tycker jag nog pärlan är Gävle eftersom det är så underbart vackert uppe vid Hemlingby. Tänk dig att efter loppet ta en bastu med gubbsen och aväta en buffé i Hemlingbystugan. Kan det bli bättre?

Keep on running!




Kändes denna post intressant och värd att kommentera går det bra här

#1 Petra - blogg.svd.se/maratonbloggen - 2010-01-10 10:36:23

Grymt bra jobbat, du inspirerar!

#2 Oliver Sture - 2010-01-10 19:46:05

Bra prestation i kylan! Och väl planerat att ha skyddat kroppen mot alla eventualiteter.

#3 Jan Suneson - 2010-01-11 17:32:37

Var lite osäker om det blev något lopp. Ylva visste inte.
Genomför du alla tävlingarna bör du komma på pallen.Tack för Gävle reklamen.
Jag hade en helvetesresa ner till Frankrike. Förseningar, väntningar och snöstorm sista biten.


Kommentarer är inaktiverade för så gamla inlägg