Göran Sander (till höger) från Solvikingarna är med sitt kanonlopp i Berlin Sverigebäst i M40. Christer Ryman från Skillngaryds FK är 5:a i samma åldersgrupp. Bilden från VSM på halvmarathon på Slottsskogsvallen i Göteborg där Sander vann på 1.13.01, var 6 sekunder före Ryman. Foto: Stefan Litzén
I våras klippte han till med att vinna veteran SM i Heleneholm. I september putsade han tiden med 8 (!) minuter på Skräckelmaran i Vänersborg, satte såväl personrekord som slog banrekordet. Stefan Hult från TV88 är Sveriges bäste veteranlöpare på marathon.
Efter dagens Växjö marathon kan jag presentera rykande färsk marastatistik för veteraner. Året är inte riktigt slut men förmodligen kommer ingen att kunna peta ner Stefan Hult från tronen. Hans 2.35.55 i klass M45 är den bästa prestationen bland veteraner i år på marathondistansen. Då har jag räknat om tiderna med ålderhandikapp (wava).
Solvikingarna har också en mycket bra löpare i form av Göran Sander. Hans 2.31.55 i Berlin är visserligen snabbare men Göran är också sju år yngre. För att matcha Stefans tid hade han fått springa cirka fyra minuter kvickare.
Kvinnorna då? Ja, dom är också vassa. Snabbast totalt och även omräknat med wava är Lilian Magnusson från Spårvägen, som i klassen K40 på Stokcholm Marathon klippte till med 2.45.15.
Den renlärige räknar även in klasserna M35 och K35 bland veteranerna. Men jag har valt att inte ta med dessa årgångar eftersom jag personligen inte klassar en 35-åring som "veteran".
Om du saknar några resultat i i min tiobästalista eller om något är felaktigt vill jag att du mejlar mig (bjorn.suneson@bredband.net) så jag kan ändra. En uppdaterad version av tabellen kommer efter New York Marathon att läggas ut på Sv Marathonsällskapets hemsida.
Länk till 10-bästalistan:
http://www.kajko.nu/Veteranstatistik2.xls
Keep on running!
#1 Hasse - 2008-10-20 20:51:24
Jätteintressant. Tack.
#2 Gunnar Olsson - 2008-10-25 15:57:11
Hoppas attt du kommer till Västerås.
En fråga
Hur har du räknat WAWA i veteranstatistiken och varför finns ingen 100-poängare?
En uppgift saknas
Dan Granlund 42 Skellefteå AIK FI Umeå 3.29.44.
Själv har jag tydligen ramlat ner till elfte plats?
Gunnar
#3 Björn - 2008-10-25 22:33:51
Hej Gunnar!
Tror att det var Granlund som petade ut dig från listan. Du får glädja dig åt alla andra Solvikingar som finns med.
Jag är lite osäker på hur man gör jämförelser med wava men att få 100 % hade krävts att man var världens bäste veteran, tror jag Får ligga lågt med wav:an tills jag lärt mig mera.
Björn
Kommentarer är inaktiverade för så gamla inlägg