Kommentarer på Dag 8: Vätskebrist


Iskall Cola på ett truck stop blev räddningen. Free refill dessutom, att köpa dryck på flaska blir dyrt.

Ska du springa drygt en mara räcker det inte med 3,5 liter vätska. Och finns det ingen stans att fylla på kan det bli kris, särskilt som temperaturen idag gick upp till 27 grader på eftermiddagen.

Jag borde kunna det här men slarvade. Och så fick jag också problem, kände mig ovanligt trött idag. Att försöka snåla på vätskan hjälper ju inte heller, kroppen behöver ständigt fyllas på och behöver sin bestämda mängd. Avstånden mellan samhällena kan vara 4-5 mil, i Wyoming det dubbla. Och att stanna någon på motorvägen är i stort sett omöjligt. Idag pågick dock vägarbeten, knackade på rutan till en bil där en man satt och halvsov.

-I´m short of water, försökte jag.

Hans svar blev: jag har en flaska och den behöver jag själv.. .

Av Linda fick jag massor av energigel. När det var som värst tog jag två och effekten kom direkt, jag fick delvis tillbaka krafterna. Räddningen kom dock på ett för mig okänt truck stop 6 km före Boardman ,som var dagens "slutstation". "Free refill", ja det är grejer för en törstig löpare. Slutsträckan gick därför lätt, tack också för ny asfalt och kraftig medvind.

Jag har en gång under alla dessa löp varit i farozonen då urinen haft samma färg som Coke. Även om det inte hände något den gången gäller det att ha lite koll. Samtidigt vill man ju inte ha för mycket med sig, vatten är tungt. Jag går mest på Gatorade men gud vad gott rent vatten smakar efter ett tag.

Dagens bilfråga är mycket svår: Vad tror ni det är för märke, modell och tillverkningsår?

En gammal bekant stod och väntade på mig utanför Sinclair i Boardman.

Samma dino 2023.

Keep on running!




Kändes denna post intressant och värd att kommentera går det bra här

#1 Jan Suneson - 2025-05-08 11:45:07

Ödlan väcker nostalgi känslor även för mig.

#2 b_å - 2025-05-08 12:17:45

OH jag hade glömt bort att du är igång, så jag fick mkt läsning, nästan en mara.
Önskar dig lycka till på färden.
Mvh.

#3 Klas-Peter Suneson - 2025-05-08 12:47:13

En talande bild! Men så ser nog de allra flesta ut, efter mer än ett Maraton.
Att vara kompis med en Megalosaurus, kan kanske hjälpa en törstande man.
Utöver den dagliga massäcken, bör Du lägga två flaskor
med friskt vatten i vagnen, varje morgon.
Ang. bilen gissar på en Chrysler Newport 2 dörrar ca 1969?70?
Här hemma har Näckrosmagnolian blommat över. Det är torrt
Nu vill vi ha regn. Keep on running

#4 Conor - 2025-05-08 13:18:13

Following and cheering on from New York!
Keep on running!

#5 Mats - 2025-05-08 15:46:08

Det känns bra med fri refill
Man kan dricka en gång till
Därav styrkt så känns det bra
Sedan är det dax att dra.

Ut på vägen det går lätt
Vagnen känns som en Corvette
Vind i ryggen, det är fino
Sedan möts man av en Dino!

#6 Peter M - 2025-05-08 16:05:36

Hej Björn,

Kul att du gillar mina tillbakablickar. En sak förstår jag dock inte. Loppen 2007, 2010 och 2012 verkar den första veckan vara löpning i höga berg med snö, toppluva och långbrallor. Loppet 2023 verkar bergen komma in några dagar senare, men inte vara så höga, för det är kortbrallor som gäller. Undviker du bergen denna gång eller kommer de senare även nu?

Bilfrågan: Ser ut som de bilar knarkkungarna hade i Clint Eastwoods filmer om Dirty Harry, alltså bil från början av 70-talet. Märke? Inte en susning. Buick?

Keep up the good work!
:-)
/Peter

#7 Björn - 2025-05-08 18:52:15

#Peter: Bergen slipper man aldrig men denna liksom den senaste rutten är lit lättare. Fast på lördag börjar klättringen upp till stugområdet där jag en gång campade inne på toaletten. Varit olika starttider på löpen och denna gång startade jag något senare vilket betydde att jag slapp vintervädret i Oregon.
Svaret på bilfrågan dröjer jag lite med.

#8 b_å - 2025-05-09 00:15:40

Cheva Monte Carlo 1978

#9 Björn - 2025-05-09 01:57:10

Nästan rätt men årtalet är 1967 enligt ägaren.