Karlbergsparken kan vara väldigt kuperad och det är en tuff utmaning att här springa obanat.
Lönnlöven smeker mig på kinden. Grenar slår mot ben och huvud, jag svettas kopiöst och en fästing kryper på handleden. Jag är ute på äventyr hemmavid, springer obanat i Karlbergsparken.
Ibland är det skönt att byta asfalten mot gräs och mjuka skogsstigar. Dagar då jag mentalt känner mig trött och inte orkar ut på långa rundor vill jag gärna hålla mig hemmavid och cirkulera på begränsade ytor. Du har kanske läst om när jag avverkade en halvmara i ett parkeringsgarage eller bara sprang gata upp och gata ner hemma i de egna kvarteren?
Idag var det Karlbergsparken som gällde. Parken myllrar av vägar och stigar men mest höll jag mig utanför dessa och sprang i snår och buskar, sicksackade mellan träden, upp över kullar och berg och var på ställen där bara hundar och rådjur satt sin fot. Jag håller joggingtempo, har höga knälyft och känner att den här löpningen är rena medicinen för mig.
Jag är på historiska marker. Ibland stannar jag till och läser på skyltar och minnesmärken. Som till exempel Dianas Kulle jag springer upp och nerför ett tiotal gånger. Här byggde slottsägaren, greven och rikskanslern Magnus Gabriel De La Gardie (1622-1686) ett kupolliknande jaktslott, upplyser skylten. Av slottet syns inget men min fantasi sätts i rörelse. Essingeleden ligger visserligen bara ett stenkast härifrån men än idag är det här en fridfull plats. Fast skylten upplyser också om att kadetterna på Karlberg en gång i tiden hade måltavlorna uppsatta här på kullen. Marken måste vara fullproppad med bly, kanske finns här också en och annan blindgångare?
Jag känner att jag nu är på väg tillbaka efter skadan men snabbhet och styrka saknas. Drygt elva mil den här veckan är ändå hyggligt, tycker jag.
Håll ögonen öppna, om några dagar lägger jag ut här på bloggen min uppdaterade veteranstastik.
Keep on running!
#1 Berndt Hallberg - 2008-10-12 18:38:00
Ser ut att vara underbar natur och härligt väder du springer i på bilderna.
Blir det finalloppet iår Björn?
Hälsn. Berndt.
#2 Bengt Åke Johansson - 2008-10-13 22:38:57
Ja, springer i skogen gör jag ofta. Är väldigt skonsamt även om det kan kännas jobbigt. Inspirerande sida du har!
#3 Björn - 2008-10-15 21:29:39
Hej Berndt!
Finanlloppet (Gbg:s svar på Lidingöloppet) är en fin tävling. Tyvärr är jag för dåligt tränad så jag får ställa in i år.
Kommentarer är inaktiverade för så gamla inlägg