Kommentarer på Förberedelserna i full gång


Idag tillverkade jag mina nya skylt jag ska ha fram på vagnen. Mycket klipp och klistra. Skylten är viktig, nu förstår folk vad jag håller på. Men när poliser typ . . .

. . . Kling och Klang rycker ut hjälper inga skyltar i världen. Dessa två Iowa-poliser var övertygade om att jag kidnappat ett barn och krävde att jag lyfte på regnskyddet. I snitt blir jag  stoppad av polisen 2-3 gånger i varje delstat. Jag kan alltså förvänta mig 20-30 polisingripanden.

Keep on running!




Kändes denna post intressant och värd att kommentera går det bra här

#1 Ulf - 2018-03-27 09:32:27

Hade du varit mörkhyad hade du förmodligen blivit skjuten av polisen för länge sedan. I USA verkar det räcka med att en mörkhyad rör på handen för att polisen skall tycka sig vara hotad.

#2 Björn - 2018-03-27 12:28:02

Ja, så kan det säkert vara. Och jag tror dessutom att jag som svensk och vit europé blir bättre behandlad av polisen än en vit amerikan. Fast amerikanska kust till kust-löpare är i gemen väldigt positiva till sin polis. Själv tror jag att jag blivit stoppad ungefär 100 gångar. Tyvärr har jag inte vid ett enda tillfälle haft någon hjälp av polisen och nio av tio stopp har varit helt omotiverade, några rena provokationer.

#3 Lunkan - 2018-03-27 18:18:12

Heja Björn!

#4 Helene - 2018-03-27 21:57:16

Bra att polisen kollar upp dig emellanåt

#5 Andre? - 2018-03-28 00:37:30

Hej Björn!
Härligt få följa ännu ett coast to coast med dig. Vad sägs om ett tillägg på infoskylten med en romersk siffra för vilken gång i ordningen nuvarade coast till coast-löpet är? Stort lycka till i förberedelserna.

#6 Jan-Olof - 2018-03-28 13:00:40

Hej Björn,
Ser fram emot att läsa om dina nya strapatser. Angående poliserna i USA, så var du faktiskt positiv under början av förra löpet: "Har polisen i Amerika gått en charmkurs? Idag stoppades jag av en ung polisman som ville veta allt om min löpning. Inte en enda tillrättavisning, tvärtom- polisen tyckte jag var en cool kille.". Förhoppningsvis träffar du fler sådana i år.

#7 Björn - 2018-03-28 13:04:37

Den romerska siffran behövs inte- har låtit trycka upp några skrytsamma visitkort där detta nämns. Och jag drog också till med "inofficial world record holder in coast to coast running". Ingen blyghet här!

#8 sverker - 2018-03-28 21:57:57

Iowa är förmodligen USA:s bonnigaste provins - en massa grisbönder och faktiskt många svenskättlingar - jag har en drös i Alta (Alfta) - faktum är - en man kommer springande med en babyjogger - han har kidnappat en baby!

#9 Björn - 2018-03-28 22:41:07

Sverker, beredd att hålla med där. Bonnigt, var ordet.

#10 sverker - 2018-03-29 12:30:09

John Wayne var från Iowa (hålan Winterset) - det säjer allt. Även Buffalo Bill! 66 miljoner bufflar slaktades på några månader. Prärien var drömmen för bönder - slät, inga stenar eller träd - betad och gödslad under tusentals år av bufflar. Resultatet av ett kometnedslag för 86 miljoner år sedan. Majs var ordet. Corn - corny!

#11 sverker - 2018-03-29 12:35:31

överhuvudtaget är väl amerikaner bonniga? "Where are you from? - hur många gånger har Du fått höra det? De tjocka L-en, Yorkshire R-et. Och så var tredje minut
au maj gad.....Europa dumpade sina överflödiga och drog en lättnadens suck.

#12 sverker - 2018-03-29 12:41:06

Rättelse: 1860 uppskattades bisonoxbeståndet i USA till ca 60. miljoner! 1894 fanns 800 kvar. Nu är man uppe i 200.000 cirka. Marken fick nybyggarna nästa gratis.

#13 Jan Suneson - 2018-03-30 15:36:54

Här är ett förslag som kanske skulle göra poliserna mer medgörliga.
Några dagar innan du springer in i en delstat skickar du ett mail till delstatens polis.
Hello
My name is Björn Suneson. I?m 70 years old and I?m from Sweden. I'm currently running my sixth Coast to Coast across America, this year from Boston to Newport (CA).
Tomorrow I enter Nebraska (example). From the attached map you can see where I will be. As you can see from the picture, I run with a Baby Jogger, where I have my accessories (clothes, computer, food and drink, spare parts). For safety reasons, I will be on the left-hand side of the road (shoulder) to see upcoming traffic better.
I hope for a nice time in Nebraska and don?t say no for a chat with a nice police-man.
Björn Suneson

#14 Jan Suneson - 2018-03-30 15:40:25

Varför blir ' ibland ett frågetecken exempel I'm don't

#15 Björn - 2018-03-30 21:42:16

Ett mycket bra förslag! Ett mejl av den typen ska skickas till trafikpolisen (State Police/Highway Patrol) i varje delstat jag springer i. Borde ha kommit på detta själv. Problemet är dock att jag inte når alla typer av poliser, det finns hur många olika sorters polisorganisationer som helst och poliserna heter lika olika. På bilden ovan är det den lokala polisen i Sate Center (1 500 invånare) som stoppat mig.
Webmaster får kolla varför det blir mystiska tecken i kommentarsfältet.

#16 Ingmarie Nilsson(blog.yoging.se - 2018-03-31 03:21:22

Det läskiga är att det skulle kunna vara så. Att någon "gömmer" en unge i vagnen. :-O Så kanske bättre de kollar en gång för mycket tänker jag... men ett mail kan vara värt att prova!

#17 sverker - 2018-03-31 19:45:08

Jag tror polisen rutinmässigt kollar såna ekipage - ett mejl går liksom inte fram?
Låt bara polisen göra sitt arbete och ta det lugnt....känn det som en trygghet?

#18 Anders Forselius - 2018-03-31 20:39:24

Stort lycka till med det nya löpet och kul att du börjar med Boston Marathon!
Du har inte funderat på att försöka tima in fler maratonlopp under ditt kust-till-kust? Det finns en utmärkt hemsida där man överskådligt kan se alla maror på en karta och veckokalender: http://www.runningintheusa.com om du har möjlighet att vara flexibel med hemresedatum. Vore ju häftigt om du både kunde börja och avsluta löpet med en mara!
Tråkigt att du har haft problem med polisen genom USA. Jag har själv bara haft positiva upplevelser av den amerikanska polisen de gånger jag har cyklat igenom landet. De har alltid varit vänliga och några gånger har jag till och med fått poliseskort då jag har varit osäker på vägvalet. Vid ett tillfälle fick jag dessutom skjuts hem från en basebollmatch! Hoppas det går bättre denna gång.
Vad gäller Iowa (som fått några nedsättande kommentarer i det här inlägget) har jag bara positiva erfarenheter. Iowa är, precis som alla andra amerikanska delstater, väldigt gästvänligt. Jag har aldrig behövt resa mitt tält i Iowa, utan jag har alltid blivit inbjuden till människor eller tillbringat natten på brandstationer. Iowa är dessutom en vacker delstat med häftiga städer som exempelvis Des Moines, Iowa City och Dubuque. Ditt hör även nämnda Winterset, huvudorten i Madison County. En skön plats som förutom alla täckta broar även ju kan skryta med John Wayne, den Oscarsbelönade skådespelaren som rankas som nummer tretton på det amerikanska filminstitutets lista över de bästa manliga skådespelarna. Oavsett vad man tycker om John Wayne och Buffalo Bill (världens mest kände person i början av nittonhundratalet) så tror jag att de andra delstaterna är rätt avundsjuka på Iowa som kan locka till sig turister med dessa dragplåster...
Lycka till med löpningen, ska bli spännande att följa!

#19 Niclas Fridén - 2018-04-01 14:40:28

Ska bli fantastisk roligt och inspirerande att följa ditt äventyr "over there". Lycka till både i Boston och med din coast to coast löpning.

#20 Löparvän--- - 2018-04-02 10:09:11

Grattis Björn. Du var först med typ Joggingvagn. Och för det finns ingen pensionärsvarning. Får se vem som blir först att arrangera
tävling med joggningsvagn ?

#21 m - 2018-04-02 12:44:54

Well Rune Larson tipsade Björn väl?
Henrik Orre innehar det inofficiella mil rekordet(33.45!!!!)

#22 Björn - 2018-04-03 17:17:47

Hej Anders! Jag ska ta med tidningarna om Gothenburg till mina vänner i nämnda stad. Angående Iowa: har inget emot den delstaten men visst är det en typisk jordbruksstat (liksom flera andra). Att du har goda erfarenheter av polisen till skillnad från mig är kanske inte så konstigt. Polisen vet vad cyklister är men inte joggare med vagn på landsvägarna. Angående lopp i USA längs min resväg; Jo, jag kollar ständigt men det har aldrig passat eftersom jag inte vill ta några extrasvängar eller stanna till i onödan. Parkrun-lopp skulle vara en möjlighet men tyvärr är sådana lopp sällsynta i USA.
#: Jovisst var det Rune som tipsade om vagn även om han inte var först.


Kommentarer är inaktiverade för så gamla inlägg