Drygt 16 0000 mil eller nästan exakt fyra varv runt jorden har det hittills blivit.
Snurrigt värre. Sedan jag blev löpare för 34 år sedan har jag nu hunnit springa fyra varv runt jorden.
Fram till idag handlar det om en sträcka på sammanlagt 16 163 mil eller nästan exakt fyra varv runt ekvatorn. Utslaget på de 34 åren motsvarar det ett snitt på 91 km i veckan.
Jag har haft rätt bra koll på hur långt det blivit, varenda löprunda är noterad. Det som ändå överraskar är veckosnittet, det är jag nöjd med. Men med den mängden "borde" man ha gjort bättre tider på maraton och halvmaraton. Men förr var jag inte så intresserad av tiderna. Riktigt glädjande däremot är att jag fått vara skadefri under större delen av dessa 34 år.
Förvisso har det blivit många mil men jag är inte unik. Flera gamla elitlöpare på 70- och 80-talet har sprungit mera. Rune Larsson t ex rapporterade häromveckan att han nu kommit upp i sex varv runt jorden. Det kommer jag aldrig upp i men jag gissar att jag börjat ta in på honom.
2015 ser ut att bli det 14:e året i följd med minst 500 löpta mil. Rekordet är från 2007, mitt första coast to coast-år, med 948 mil. Det är alltså först efter fyllda 50 jag ökat mängden rejält. Att jag höll igen i början kan kanske ha bidragit till att kroppen hållit. Har jag tur kan det bli ytterligare ett jordevarv innan skorna ställs på hyllan.
Keep on running!
#1 Lennart - 2015-10-31 08:31:05
Som sagt på Facebook. Helt fantastiskt!
#2 Helene - 2015-10-31 20:00:52
Du är en sann inspirationskälla
#3 bureborn - 2015-11-01 17:06:28
Själv är jag en sån som är totalt onitresserad av siffror. Men ett gäng varv runt jorden imponerar! Allra mest för att det innebär ett intresse för löpning som aldrig tycks svalna. Det är passion det! Och passion är underbart!
Kommentarer är inaktiverade för så gamla inlägg