Kommentarer på Fästingtider


Hona söker blod.                                          Hanne söker vaccin.

Löpare i Stockholmstrakten är särskilt utsatta för fästingar. Jag har hittills inte vaccinerat mig men idag tog jag första sprutan mot TBE.

Fästingöverförd hjärinflammation, TBE, ökar i Sverige och idag gick Smittskydsinstitutet ut med rekommendationen att sänka åldersgränsen för vaccination från tre år till ett år. Det fick mig att slå till, särskilt när jag läser att symtomen för äldre ofta är svårare samtidigt som biverkningarna är obefintliga.

Efter dagens löprunda och gymbesök slank jag in på en drop in klinik på Sveavägen. Jag fick fylla i ett formulär, betala 315 kronor och efter någon minut var allt över. Jag, som är livrädd för sprutor, kände inte ett dugg.Ytterligare en spruta ska tas om en månad och en tredje 5-12 månader efter dos 2. Sedan har man en grundvaccination.  Därefter behövs en påfyllnadsdos vart tredje till femte år för att behålla skyddet.

Det kostar alltså första året runt 1 000 kronor. Man kunde tycka att Stockholms landsting skulle ge gratis vaccinering till alla som önskar eftersom länet är bland de mest utsatta fästinglänen. Men i Aktuellt fick vi höra från politikerhåll att det var inte aktuellt. Förmodligen är det för dyrt (men det sas inte).

I broschyren jag fick med mig läser jag att TBE drabbar årligen cirka 200-300 svenskar, alltså förhållandevis få, men att sjukdomen som överförs till människor via färstingar är allvarlig. Vuxna kan få bestående men som t ex minnesstörningar, koncentrationssvårigheter eller förlamning. Det finns ingen medicin som botar TBE.

Botemedel finns däremot för Borelia, som är en mycket vanligare fästingöverförd sjukdom än TBE. I Sverige räknar man med att upp till 10 000 personer smittas varje år. Symtomen kan vara diffus huvudvärk, illamående, utstrålande smärtor i armar, ben eller rygg och hos barn halvsidig ansiktsförlamning. Tyvärr finns inget vaccin mot Borelia.

Jag brukar varje år få plocka bort några fästingar från kroppen. Det kan bli fler i år eftersom jag börjat springa mera i terräng och dessutom obanat. Målet är att springa samtliga etapper på Roslagsleden. Alla som är ute mycket i naturen, bland annat joggarna, tycker jag ska ta en funderare på att vaccinera sig.

Keep on running!

 

 




Kändes denna post intressant och värd att kommentera går det bra här

#1 lelle - 2013-05-15 16:38:47

Ja, dom är ena riktiga glädjedödare.


Kommentarer är inaktiverade för så gamla inlägg