Kommentarer på Tvingades bryta Utah-maran


Huntville Marathon är över och jag har lämnat tillbaka nummerlappen till Janet Southwick, Liberty Jag fick stödja mig på hennes arm för att ta mig till bilen.

Efter fem minuters löpning högg det plötsligt till i vänster knäveck. Jag kunde varken springa eller gå. Huntville Marathon var över för mig.

Sorligt men sant, jag tvingades bryta nerförsmaran i Utah. Några timmar efter loppet kan jag fortfarande inte stödja på benet.

Väldigt snopet. Det kändes ok på uppvärmningen varför skadan kom som en blixt från en klar himmel. Ortopederna gav diagosen hamstring semitendinosis. Det behöver inte vara så allvarligt och jag kan vara tillbaka efter några veckor. Vila, is och anitiinflammatoriska tabletter är vad som gäller den närmaste tiden.

Förmodligen är det för intensivt nerförslöpande i Sverige som är orsaken.Att plötsligt ändra träningen är oklokt. Det budskapet har jag predikat här på bloggen många gånger men ändå så bryter jag mot mina egna regler.

Imorgon söndag flyger jag hem efter ett annars lyckat Utahbesök. Hoppas bara inte att hemtransporten måste ske i rullstol.

Keep on running!




Kändes denna post intressant och värd att kommentera går det bra här

#1 Jan Suneson - 2012-09-30 01:00:30

Tråkigt men jag hoppas att du gör ett nytt försök nästa år. Två veckors tränings läger i Flaine med dagliga löpningar Flaine- Carroz - Flaine kommer att göra dig till vinnare nästa år.

#2 BjörnS - 2012-09-30 05:55:50

Ett utmärkt förslag. Backarna i Frankrike är ungefär som här. Jag har redan tänt på idéen. En burk dunderhånung väntar dig.

#3 Linda - 2012-09-30 09:47:34

OY!!! I am so sorry to read of your injury, Björn. I hope your return flight is not too uncomfortable and most of all that you will heal quickly.

Keep on running -- AFTER you have recovered. Hej då...
Linda

#4 lelle - 2012-09-30 10:42:44

Otur. Skyll inte på dig. 500 mil på plan mark=OK. Några mil i nedförsbacke=NEJ :) .
(naturlig överbelastning).

#5 Arnold - 2012-09-30 13:04:59

Hej Björn ! välkommen i gänget som haft hamstringsskada. Några veckor är väl lite optimistisk - jag skulle vilja säga några månader - is och antiflogistika är ok - linda benet också eftersom det blir en svullnad inuti musklerna - Hamstrings består av 3 stora muskler: Semitendinosus, Biceps Femoris och Semimembranosus. Dess funktion är att föra benet bakåt och att böja i knäleden.Oftast är musklerna på framsidan (Quadriceps (4 hövdad muskel) starkare än Hamstrings och då får man ett ojämnt förhållande - jag har själv haft en sådan skada och det tog flera månader att komma tillbaka - så jag skulle vilja rekommendera dig att börja med skonsam träning som vattenlöpning och cykling - sök en sjukgymnast som håller på med idrottsskador och få ett träningsprogram. Börjar absolut inte med löpning ute för det stjälper dig bara - lycka till med rehabiliteringen -

#6 Ragnar S - 2012-09-30 13:19:08

Sorgligt! Då kan även en icke-löpare räkna ut att du knappast kommer att springa terränglopp på steniga stigar i Tranåstrakten nästa vecka. Synd, hade varit kul att se dig in action.
Ragnar

#7 Kevin Sharp - 2012-09-30 16:54:52

Bad luck Bjorn, I know how you feel! I have not been able to run for eight weeks after my hairline fracture stopped me in Drummond! Today was my first run since getting back from America. Get well soon! Time for some rest!

#8 Axel - 2012-09-30 18:36:54

Min första och enda skada jag råkade ut för var då jag sprang backintervaller (riktigt brant backe), och naturligtvis hade jag inte sprungit i backe på länge. Det gav mig en besvärlig överbelastning i stora sätesmuskeln som inte blev bra förrns efter 8 veckor. När man väl råkar ut för det så ska man helst kyla, och kanske använda tryckförband för att isolera blödningen i muskeln. Sen ska man vila och ta det väldigt försiktigt när man väl börjar några veckor senare. Annars är man tillbaka på ruta 1 och det är fruktansvärt frustrerande.

Sensmoral: Passa dig noga för att byta träningsmetod för snabbt, och var särskilt försiktig med backar!

#9 Anders Forselius - 2012-10-01 16:06:57

Tråkigt att du tvingades bryta Björn, nedförslöpning är ett elände. Jag föredrar en fläskig uppförsbacke. Hoppas du återhämtar dig snabbt, asfalten behöver Suneson! /Anders

#10 Helene - 2012-10-03 15:30:09

Sköt om dig

#11 Håkan Dahlgren - 2012-10-12 16:11:52

Nerförslöpning frestar på. Min enda skada under året kom också vid intervaller i lite för hög fart utför.

Är du återställd nu?


Kommentarer är inaktiverade för så gamla inlägg