Plånboken hade färgat sedlarna röda och kassörskan vägrade ta emot pengarna.
Kanske såg jag ut som en bankrånare i kassakön- snorig, trött blick och en plånbok fylld med missfärgade sedlar. Inte att undra på att kassörskan kallade på hjälp.
En joggare som varit ute och sprungit i snöoväder är ingen vacker syn. Man är knappt rumsren. Men in på Ica Maxi på Lindhagensgatan på Kungsholmen vågade jag mig idag ändå. Hushållskassan, vår röda plånbok, hade jag haft guppande bak i ryggsäckan under löpturen på drygt två mil.
När jag tog upp pengarna för att betala upptäckte jag att plånboken blivit blöt av all svett och att det röda lädret missfärgat några sedlar. Jag skojade med kassörskan om att det inte var rånarpengar och visade henne den blöta plånbokoken. Kanske trodde hon mig men ville ändå inte låta mig betala utan kallade på sin chef. Chefen tittade först misstänkt på mig, sedan på plånboken och sa:
-Vi skulle själva få problem med att växla in sedlarna så vi kan tyvärr inte ta emot dem.
Dessbättre var inte alla sedlar missfärgade så jag kunde betala. Efteråt upptäckte jag att jag glömt handla en vara så jag gick in igen och lyckades nu till min förvåning betala, dock i en annan kassa, med samma sedel som tidigare ratats.
Vad lär man sig av detta? Jo, att allt som du har i en löparryggsäck måste förvaras i en plastpåse för att inte förstöras av regn eller svett. Ica-personalen handlade helt korrekt, tycker jag. Mitt agerande var däremot kanske inte helt korrekt.
Men vad ska man egentligen göra om man råkar få en sedel som är infärgad med sedelskyddsfärg, d v s härrör från brottslig verksamhet? Ja, då är det kört. Sedeln är inte värd något, riksbanken ger ingen ersättning. I mitt fall skulle jag ha gått till banken och bett att få sedeln utbytt. Hade banken sagt nej skulle riksbanken få sista ordet och förmodligen hade man då upptäckt att det röda var från Sunesons hushållskassa.
Keep on running!
#1 Löparuffe - 2012-01-13 20:21:52
Jag skulle också bli misstäksam om du kom, köpte du rån?
#2 Lennart - 2012-01-13 20:30:32
Hej!
Ja, det är så. Den som har sedeln har "Svarte Petter".......
#3 Suzan - 2012-01-13 22:15:18
Hahaha..rolig läsning!
/Suzan www.ettdussinpannor.blogspot.cm
#4 /ed. - 2012-01-13 22:20:09
Sedlarna är gjorda av bomull, går att tvätta i tvättmaskin (eller handtvätt om du är rädd att de försvinner...), ska kunna gå att köra i 95 grader även om jag själv inte provat.
#5 lelle - 2012-01-14 03:12:05
Har själv börjat använda den nya världsordningens plastkort:)
Kommentarer är inaktiverade för så gamla inlägg