Målgång. Efter 101 dagar och 532 mil kastar jag mig den 17 juli i Atlanten utanför Tybee Island, Georgia. Andra coast to coast-löpet är genomfört och nu planeras ett tredje. Foto: Sigrid Suneson
2010 blev ett av mina bästa löparår någonsin. 2011 ska förhoppningsvis bli minst lika bra och det nya året rivstartar jag med ett 6-milalöp som du också kan vara med på.
Kom till Slussens T-baneutgång mot Katarinahissen den 2 januari klockan 08.20 så springer du och jag samt ett 50-tal andra långlöpare ett 6-milspass. Bakom arrangemanget står ultralöparen Peter Lembke. Vi springer långsamt, du behöver inte vara superbra och du kan hoppa av varhelst längs vägen, som går över Djursholm-Barkarby-Hässelby-Bromma. Alla detaljer här: Årets första långpass
Med ett genomfört coast to coast och totalt cirka 860 mil framstår 2010 som ett otroligt löparår, kanske överträffas det bara av 2007 eller 2005 då jag också sprang över USA respektive från norr till söder (Chicago-New Orleans). Det här var också fantastiskt roliga år. Och så ska även 2011 bli. Som avtalspensionär kan jag satsa hur mycket som helst på löpningen.
Enda smolket i bägaren 2010 var på tävlingsfronten. 3.17 på maran och 1.33 på halvmaran gav en 6:e respektive 11-12 plats totalt på Sverigebästalistan i M60. Här ska jag försöka förbättra mig.
Jag är inte så mycket för storstilade mål men dessa ska jag försöka nå 2011:
* All löpning måste vara rolig, annars kan det kvitta
* Snitta på cirka 10 mil/veckan året runt
* Genomföra några äventyr i Sverige på 5-15 dagar, typ Stockholm-Malmö, Stockholm-Göteborg eller Mälaren runt. Några "träningsläger" på 2-3 dagar i Tyskland, Spanien och Italien (åker i januari till Barcelona).
* Mera kvalitetsträning och träna cirka en gång i veckan med Vallentuna. Målet är att tillhöra de fem bästa på maraton och halvmaraton i M60.
Och 2012? Ja, då planerar jag mitt tredje coast to coast.
Keep on running!
#1 Staffan - 2010-12-31 16:04:20
Härligt att se Björn. Själv avverkade jag 224 mil i år. Ska försöka slå rekordet 250 mil nästa år. Men vad som är viktigare är att försöka ta Sällskapets bronsmedalj som för mig nästa år är en tid av 3.29
#2 Carina - 2011-01-01 18:00:55
Hej Björn
Vi ses imorgon. Jag är självklart med på rivstarten!
Kommentarer är inaktiverade för så gamla inlägg