Maratonbanan i Leens, Holland har knappt några backar och går längs åkrar och en kanal. Om det är vindstilla eller om det blåser från rätta hållet, ja då ska det här vara en snabb bana.
Varför springa backiga maror eller halvmaror? Själv har jag blivit alltmer bekväm och anmälde mig idag till en platt och snabb liten bonnamara i Holland.
Det är nog jobbigt att springa en mara så dom få jag springer varje år ska helst vara platta. Stockholm Marathon eller Göteborgs Varvet i all ära, några särskilt snabba banor är det inte. Dessutom är loppen lite väl jippobetonade, hutlöst dyra och kräver att man anmäler sig orimligt tidigt för att komma med.
Nej, lite mindre lopp är min melodi. Efter Umemaran i förra veckan kände jag att jag kanske har mera att ge. Tiden 3.17 vill jag försöka putsa men då måste det nog vara på en flack bana. Så i veckan har jag sufat runt och varit ytterst nära att anmäla mig till Harrisburg Marathon i Pennsylvania, USA. Att få springa i linne och i kortbyxor vore inte dumt.
Men varför gå över ån efter vatten? Jag valde istället Leens i norra Holland, en stad med 1 800 invånare. Maratonloppet går den 20 november och lockade ifjol 21 deltagare där den snabbaste sprang på 3.04. Sugen att springa Leens, här länken: http://www.marathonleens.nl
Imorgon lördag är det allvar. Då springer jag VeteranSM i halvmaraton. Motståndet på den platta banan i Bålsta är tufft- såväl ettan som tvåan i M60 från Stockholm Halvmarathon ställer upp. Och gamle kämpen Magnus Bergh med ett personbästa på maraton på 2.17 finns också där.
Keep on running!
#1 Mikael - 2010-10-15 22:55:49
Så den här tävlingen duger inte?
http://rbtmaran.wordpress.com/
:)
#2 Viktor - 2010-10-15 23:36:09
Åh, det hade varit kul om du valt att springa i Pennsylvania.
Jag är highschool-utbytesstudent och bor i Gettysburg 1h från Harrisburg. Jag är med i terränglöparlaget på skolan och tränar varje dag. 14 nov springer jag en halvmara i Outer banks. Det är iochförsig inte Pennsylvania, men relativt nära.
Det hade varit kul om du sprungit i Harrisburg! Då hade jag kommit å hejat på dig! Jag blev väldigt inspirerad av ditt springa-över-USA-äventyr.
Pennsylvania är relativt platt. Mitt terränglöparlag ser minsta slänt som berg. Jag undrar vad de skulle tycka om Mölndals kråka!
Lycka till i Nederländerna!
/VIktor
#3 Björn - 2010-10-16 20:09:22
Mikael: Kände inte till maran i Hammarbybacken. Men en så tokig tävling lockar en galning som jag, fast inte i år.
Viktor: Vad härligt det låter att få springa i terränglöparlaget. Terränglöpning verkar vara stort i USA. Hade önskat att några av mina barn fått vara utbytesstudenter, det ger en fin start i livet.
Kommentarer är inaktiverade för så gamla inlägg