Kommentarer på Fem gymbeök på en dag


Ett gym under marken intill ett  P-garage (bilden ovan) och ett annat med en brant trappa ner till träningslokalen (undre bilden) undviker jag helst. 

Stockholm är nerlusat med gym. Bara i Stockholmsregionen har gymkedjan Sats ett 70-tal, tre gånger så många som konkurrenten Friskis & Svettis. Mitt mål är att under 2026 springa till Sats alla gym i regionen.

Detta löparprojekt inleddes idag med att jag sprang till Sats gym på Kungsholmen, totalt fem stycken. Eftersom jag bor nära Kungsholmen vet jag nu vilka jag troligen aldrig kommer att besöka mera. Anläggningar under marknivå och med branta trappor eller bara indirekt dagsljus kommer jag att nobba. Bort faller därför Sats Fridshemplan, Sats Schelegatan och också i viss mån Sats Sankt Eriksbron. Alla anläggningar håller annars hög klass vad gäller utrustning, storlek och skick.

Finns det då lagkrav på dagsljus? Nej, inte för besökarna men i viss mån för personalen som jobbar där.

-Det hade jag ingen aning om, säger en av de anställda. Tack för tipset!

När dagen var slut var jag rätt utpumpad. Förutom att träna benen i diverse sittande redskap passade jag också på att springa lite på löpbanden. Sats löpband är i regel av märket Precor, helt ok men tyvärr saknar dom bildskärm. Min favorit är annars Technogym, som har ett hårdare band med mera asfaltskänsla, och dom banden finns på några F&S.

Möjligen kommer denna subjektiva undersökning att mynna ut i att jag korar Sats 5-10 "bästa" anläggningar i Stockholm. Gissar redan att Sats Torsplan, mitt närmaste gym, kommer att ligga bra till- stora fönster och en liten löparbana uppe på taket.

Dålig löpform och ett regnigt Gävle gör att jag avstår lördagens Bore Cup. Får återkomma om en månad då cupen drar vidare till Östhammar.

Keep on running! 




Kändes denna post intressant och värd att kommentera går det bra här

#1 Gym - 2025-12-06 17:28:43

Jag tror vi är för bortskämda.

#2 konstigt - 2025-12-06 22:23:31

kan bara gå in på olika gym utan att betala--?
hur fungerar det björn- eller är det fr att du är känd profil ?

#3 Mikael - 2025-12-06 22:47:21

@konstigt

Läs förra inlägget.

#4 Tommy N - 2025-12-07 12:12:30

Buss 811 gäller till Östhammar,
från Uppsala

#5 Christoffer - 2025-12-07 16:28:27

Björn har troligen den form av medlemskap där man kan nyttja en kedjas alla anläggningar.

#6 Björn - 2025-12-08 12:59:29

Stämmer, kan träna på Sats alla gym i Stockholmsregionen, ca 70. Har hittills besökt ca 10 och ska försöka ta alla före halvårsskiftet.

#7 Gym - 2025-12-08 17:30:39

Passar du på att träna överkroppen samtidigt?
Ett set på dom vanliga muskelgrupperna en gång i veckan gör väldigt stor skillnad i muskelstyrka. Man behöver inte lägga mer än ca 5 min på varje muskelgrupp om dagen. Ca 10-15 övningar i veckan.

#8 Björn - 2025-12-08 20:24:08

Nej, får väl börja med det.

#9 Gym - 2025-12-09 17:57:28

Med dina superanlag hade jag börjat. Du har givetvis samma otroliga kapacitet i din överkropp som du har i dina ben.

#10 Magnus - 2025-12-09 22:57:32

Vad du pratar - Är man 77 år har man dom muskler man har.
Det r nog ingen ide att tro man kan få mer - eller ?

#11 Gym - 2025-12-10 17:37:10

Du kanske skulle bli coach... Själv är jag 65 år och tränat så i ca 20 år. Om det fungerat på mig så måste det fungera så mycket bättre för Björn, med hans fysik. Jag vill bara väl.


Kommentarer är inaktiverade för så gamla inlägg