Dean verkade ha koll på allt via terminalen. ID-kortet scannades, kreditkortet stoppades i betalterminalen, namnteckningen skrevs på skärmen, mitt telefonnummer bak på telefonen fotades och efter en ganska lång incheckning spottades passerkortet och ett papper ut från terminalen.
Med nära tusen hotellnätter i USA är det mycket som ska till för att förvåna. Men idag blev jag verkligen förvånad vid incheckningen på hotellet- jag välkomnades av en "mänsklig robot".
Först trodde jag det hela var ett skämt när jag såg mannen på skärmen.
-Kan du inte komma ut till receptionen istället?
-Går inte, jag sitter i en annan stad.
Dean, som jag tror han hette, berättade att systemet med terminalen infördes under pandemin på några motell i kedjan. Detta hotell, Express Inn Decatur, hade bara haft systemet några månader. Men det fungerade bra och förlängde inte incheckningen, försäkrade han.
-Men vad är vitsen, spara personal?
-Större säkerhet, minskar rånrisken.
Hm, skeptisk som jag är hoppas jag att systemet inte slår igenom hos andra kedjor. Talar hellre ansikte mot ansikte. Kanske blir Dean snart utbytt mot en AI?
Motellet var annars utmärkt, halva priset jämfört med konkurrenten tvärsöver gatan jag först tänkt ta in på. Men även här fick jag tillämpa "Peter Malmqvistmetoden", det vill säga stoppa en strumpa i avloppet för att få badvattnet att stanna kvar.
Besökte ett litet gym i Decatur och passade på att väga mig. Hur många kilo väger jag egentligen?
Inför varje coast to coast väger jag mig före avresan. Vikten vid hemkomsten har alltid varit den samma men jag ser mera utmärglad ut.
Tingshuset i Decator (25 000 invånare). När jag rullade in i stan blev jag stoppad av en ung man från lokaltidningen. Som alla amerikanska landsortsjournalister knäpper de en bild och ställer några pliktskyldiga frågor, rapporteringen blir därefter.
Imorgon händer något speciellt. Vad tror du det kan vara?
Keep on running!
#1 Anders Fåglefelt - 2025-07-23 07:06:55
Ung. 58.8 kg . Vad vägde du när du börja ?
#2 Klas-Peter Suneson - 2025-07-23 07:14:10
Dag 84. 389 Mil (78,92%) Decatur, Indiana
Decatur, åter en liten ort jag aldrig hört talas om. Gick in på Decaturs hemsida, där annonseras om ett besök av ”Country Legend The Highwaymen”, på krogen Silver Stallion. Det hade säkert passat som avkoppling. Men när de herrarna infinner sig, är Du redan långt borta
2025-07-31. Det var ändå ett litet pluss vid incheckningen, Du fick prata med en person bakom skärmen. Snart försvinner också den möjligheten, om man inte vill betala det tre dubbla. För mig som 80 åring, är den snabba utvecklingen/förändringen av samhället svår att acklimatisera sig till. Efter mer än 100 dagar av löpning i det närmaste 500 Mil, vore det konstigt om Du inte var sliten! Enligt den stora kartboken The Times Atlas of The WORLD Comprehensiv Edition, bör Du göra en gränspassage in i Ohio?
Keep on running!
#3 Mats - 2025-07-23 09:10:37
Med hjälp av en fyrkantig flimmrande skärm
och med konstgjord intelligens
så fick man ett rum på ett billigt motell
och erhöll en pappers-kvittens.
Men badkaret saknade typiskt nog propp
då nyttjar man Malmqvists metod
det löser behovet av ett aftonbad
något som inte AI förstod.
Snart hoppas det över en delstatsgräns
Ohio står härmed på tur
det tror jag en tvättäkta highwayman
hanterar med välkänd bravur.
#4 Jan Suneson - 2025-07-24 00:49:30
Redan 2020 råkade Ylva och jag på en liknande inchecknings automat i Oslo på ett Choise Hotell. Vi klarade inte av det då Internetet inte fungerade på våra telefoner i broderlandet men i baren fans en kille som kunde hjälpa oss. Har inte sett något liknande i Sverige men det finns säker
#5 Björn - 2025-07-24 04:18:28
#Anders: 61 kg när jag åkte hemifrån. Nu vägde jag mig efter att ha sprungit en dag och då har man förlorat mycket vätska så jag lär inte ha tappat något i vikt. Tänker inte kontrollera detta mera förrän jag kommit hem.
#6 Teri Hogg - 2025-07-26 23:12:47
Happy to have you visit our little city! I wish you a safe journey. May God guide your steps.
Kommentarer är inaktiverade för så gamla inlägg