Jag träffade Abraham Lincoln (1809-1865) på en parkbänk utanför det historiska muséet i Bloomington, Illinois. Jag sa att han var mycket bättre än partibrodern Donald Trump. Du enade USA, avskaffade slaveriet, fick stopp på inbördesskriget och var en skicklig talare. Trump är raka motsatsen. "Trump? Har inte hört talas om honom".
Jag startade i Lincoln City, Oregon, har sprungit stora delar av Lincoln HIghway (Highway 30 och Interstae 80), sett den jättelika statyn av presidenten i Wyoming och idag träffade jag honom på en parkbänk i Bloomington. Vi hade mycket att prata om.
Etermälet är mycket gott; han var en av USA:s mest uppskattade och betydelsefulla presidenter trots att han bara var president under fem år (1861-1865). Just Illnois förknippas mycket med LIncoln även om han föddes i Kentuckey men flyttade vid 20-årsåldern till Illinois.
Här i Bloomington höll han 1856 ett berömt tal där han gick till hårt angrepp mot planerna på att utvidga slaveriet till Kentucky och Nebraska. Talet har kommit att kallas "Lincoln´s Lost Speach" eftersom det inte finns några inspelningar eller anteckningar.
Jag funderar på vad eftermälet blir efter Trump. Det är för tidigt att säga men gissar att det inte blir gott. Under detta coast to coast har jag undvikit att prata politik. Ändå deklarerar många sin politiska uppfattning och det går nästan att se på det yttre vilket läger personen tillhör.
--
YMCA:s gym i Bloomington var ett av de största och finaste jag någonsin sett. Ett dagkort skulle kosta 20 dollar (!) men jag släpptes in gratis.
Idag blev det nästan en "vilodag", bara 28 km. Jag och Jan har börjat se över rutten för att korta de längsta etapperna eftersom jag är rätt sliten. Några 102 dagar blir det inte, troligare 105-106 dagar.
Keep on running!
#1 Klas-Peter Suneson - 2025-07-15 07:55:25
Dag 76: 348 Mil (70,61%) Bloomington Illinois
Då sa jag till en leende Abraham Lincoln; ”Din nuvarande efterträdare, borde studera, lära av dina promemorior, tal och presidentordrar.”
I förberedelserna inför Ditt nionde Coast to Coast, var Du försiktig med politiska ställningstaganden. De traditionella flaggorna på vagnen fick utebli. Efter 76 dagar med närkontakt med den ”jordnära” amerikanen, släpper Du något på den diplomatiska ådran. BRA!
KFUM-gym i Jönköping är tillgängligt för alla. Med en tydlig värdegrund där de betonar människors lika värde. Inte Jönköpings största men det är Jönköpings mest behövda, med målgrupper som funktionsvarierade, seniorer, motionärer. I KFUM-Centals Basketlag i Stockholm är en av spelarna vår dotterdotter Ingrid Holmvik.
Som pensionär spelar tiden en underordnad roll! Om 102 dagar blir 106 handlar mest om ekonomin. Den svenska kronan är just nu stark.
Keep on running!
#2 Bernt Hedlund - 2025-07-15 08:55:30
Härligt med lite kortare distanser. Njut och du får mer tid till att uppleva platser mm som du passerar.
Idag är jag ute med min kärran. Fylld med tub och kikare, på väg till fågeltornet vid Hjälstaviken.
#3 Mikael - 2025-07-15 10:27:36
Bra med kortade distanser. Ger mer tid till möten, vilka i sin tur ger dig mer energi.
#4 Mats - 2025-07-15 10:33:00
Lincoln verkar ha gjort skillnad
när han satt som president
sedan verkar det gått utför
maktmissbruket är frekvent.
Dagens man i Vita Huset
tycks mej vara mer labil
verkar singla slant var morgon
om och när han gör en deal.
Korta ner i långa loppet
känns rätt klokt att genomföra
några extra dagar borde
inte detta upplägg störa.
#5 Lasse - 2025-07-15 11:04:57
Bra beslut!
#6 Jan Suneson - 2025-07-15 12:42:17
Tänk dig att göra nästan två maror på samma dag. Det skulle ske i fyra dagar i sträck om några dagar i Ohio. Visserligen är Ohio platt men det skulle nog ha knäckt en redan tilltufsad Björn. Nu blir det sex dagar. Ändå tufft men möjligt. Oftast är det inte möjligt att göra om rutten då motellen ligger så glest i de ödebygder som Björn springer i. USA är inte som Tyskland, Holland och Danmark mina favoritländer som gammal för detta inlines åkare.
Vi får se hur det går i Ohio och sedan väntar de fruktade Appalacherna i Pennsylvania. I Amerika ber man gud om hjälp. Jag håller tummarna!
#7 Jan-Olof - 2025-07-15 14:04:07
Bra beslut att korta etapperna. Undvik att springa i mörker. Även i Appalacherna behövs korta etapper om det går. Fler fördelar med kortare etapper är att det blir fler rapporter och fler verser från Mats!
#8 Christoffer - 2025-07-15 18:09:32
Löpningen är inte allt. Dina möten och upplevelser är ju halva resan så bra beslut.
Kommentarer är inaktiverade för så gamla inlägg