Termosen rymmer knappt 1 liter och jag fyller den helt med is från hotellet eller en snabbmatsrestaurang. Häller sedan på då och då färdigblandad ljummen Gatorade, räcker en halv dag innan mera is behöver införskaffas.
Nu har jag kall dryck under större delen av en löpdag. Att det var så enkelt att bara skaffa en liten bra termos har jag först nu förstått.
Tidigare har jag också haft olika termosar men betydligt större och då har hela dagens vätskebehov från start till mål försökts hållas kall. Visst det har funkat men termosen har tagit väldigt stor plats och det utrymmet har jag egentligen inte. Den här lilla termosen håller kylan fantastiskt bra och får plats i nätkorrgen, dessutom är den lätt att dricka ur. Under det första löpet hade jag en stor tioliters dunk från Clas Ohlson med kran, tungt och hemskt att dricka varmt vatten.
Vätska är annars aldrig något problem att få tag på, nu har mackarna också börjat ligga tätare. Dessutom är det vanligt att omtänksamma bilister ger mig vatten.
Problemet med min trasiga mc-gps är däremot inte löst. Det är möjligt att jag klarar mig med kartorna i mobilen men helt tryggt känns det inte.
Det fortsätter att vara fruktansvärt varmt, det är inte temperaturen i sig som är värst utan kombinationen med högluftfuktighet. Iowa, där jag nu springer, är delstaten med USA:s sämsta vägar. Vägrenarna på de större landsvägarna består av grus, dessutom är det räfflor i asfalten strax innanför den vita linjen. Vid varje möte tvingas jag ut i gruset och vägräfflorna riskerar att skada hjulen. Det blir inte bättre av att Iowa har sina "roling hills", alltså upp och ner hela tiden.
Jag har kommit till staden Clarinda (5 000 invånare). Här stannar jag två dagar av rent logistiska skäl, skönt också att slippa alla dessa ständiga uppbrott. När jag tänker tillbaka på var jag har varit de senaste dagarna har jag svårt att minnas- samma problem som artister och vår egen kung har. Igår besökte jag ett gym i Shenandoah och imorgon blir det ett geymbesök i Clarinda. Benen måste ju tränas. Ha, ha!
Keep on running!
#1 Klas-Peter Suneson - 2025-07-02 07:47:00
Dag 63 290 mil (57,05%)
Termos är bra! Termoverken i Jönköping var bland de första i Sverige 1915, lite senare Jönköpings vacuumindusti med termosen June. Sedan dess har allt blivit mycket bättre. Nu är det bara frågan om vad som passar bäst i en löparvagn.
Även här hemma har vi fått dagar av hetta. I Småland över +30. För att komma undan den värsta, tar vi båten ut på Vättern. Sjön skänker behaglig svalka.
Clarinda får ge dig en gnutta återhämtning
#2 Mats - 2025-07-02 11:53:11
Värmelopp är plågsamt
om man ej är van
då behövs det drycker
kylda, hela dan.
Och en isfylld termos
var en bra idé
häller man på sportdryck
blir det ren succé.
Sedan är det viktigt
inte tid för slarv
benen måste tränas
gärna med ett garv.
#3 Kurtan - 2025-07-02 13:22:22
Hej, bättre du dricker vattnet osv varmt, tas upp av kroppen snabbare.
Glöm inte fira med en varm låg alco öl sen, kommer göra underverk för dig!
#4 John - 2025-07-02 19:45:32
Kan du redan ut utlova ett 10e löp?
#5 Björn - 2025-07-03 04:23:12
#Kurtan: Det råder delade meningar om den saken. Kallt vatten kyler däremot ner kroppen bättre och smakar framför allt mycket bättre. Så det blir kall dryck i fortsättningen.
#John: Nej, det kan jag verkligen inte lova. Detta blir mitt sista coast to coast. Jag skulle visserligen kunna korta distanserna från ca 5 mil/dag till kanske 3 men då skulle tidsåtgången öka från 100 dagar till nära 170, orimligt lång tid och fruktansvärt dyrt.
#6 Bernt Hedlund - 2025-07-04 00:09:28
Hej Björn, stark du är! Idag vindrekord i Stockholm. 23,4 m/s, kraftigaste vinden i juli på 25 år.
Följer även Niklas Holmström som ecoskådar på cykel genom hela Sverige. Han har tydligen fått mer "uppskattning" på sin resa än du fick när du sprang genom Sverige.
Så här skrev han igår: Jag är verkligen överväldigad av alla dessa vänliga människor jag mött under mitt cykeläventyr!